Kącik wiedzy

Poniżej zamieszczamy treści o aktualnych problemach prawnych, z którymi mierzą się przedsiębiorcy w naszym kraju. Poszerz swoją wiedzę o prawnych uwarunkowaniach Twojej działalności!

PiłatiPartnerzy Pandemia Koronowirusa
Prawo dla biznesu

Czy ZARA wyjdzie z Polski? Umowy najmu w centrach handlowych w nowej rzeczywistości.

W minionym tygodniu spotkałem się na lunchu z moją szanowną koleżanką, Panią doktor nauk przyrodniczych robiącą zawrotną karierę w międzynarodowej organizacji pozarządowej. Po ponad rocznej przerwie w naszych bezpośrednich kontaktach, spowodowanej jej wyjazdem na zagraniczną uczelnię z ogromnym apetytem oczekiwałem nie tylko na ulubione pene z parmezanem ale i na porcję międzynarodowych newsów z kuluarów akademicko-biznesowych, o których zawsze miło posłuchać. Proszę sobie wyobrazić moje zdziwienie, jak jednym z pierwszych zdań, jakie padły z jej ust było – „Czy wyobrażasz sobie, że ZARA może wyjść z Polski?!”

Czytaj więcej>>
PP- Centra handlowe i pandemia
Prawo dla biznesu

Czy nowe uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne pomoże firmom w kłopotach? A jeśli tak – to jakim kosztem?

Mamy z jednej strony kryzys gospodarczy, a z drugiej – ok. 1400 wyspecjalizowanych licencjonowanych doradców restrukturyzacyjnych (do których i ja mam przyjemność się zaliczać), których zwalczający kryzys rząd do tej pory w ogóle nie słuchał. Dobrze, że wreszcie zaczął, nawet jeżeli tylko w ograniczonym zakresie.

Czytaj więcej>>
koronawirus biznes gospodarka
Case Study

Koronawirus – odwołany ślub lub konferencja – co ze zwrotem zapłaconej zaliczki?

Ciekawy „case study”. Przykro nam, bo dla branży hotelowo-konferencyjnej jest to duży problem, ale w aktualnych realiach hotel lub centrum konferencyjne ma niestety obowiązek zwrotu wpłaconej zaliczki nawet w przypadku odwołania imprezy przez zamawiającego jednostronnie i w ostatniej chwili. Piszemy o tym obszernie w publikacji w Newsroomie na stronie naszej kancelarii. I nawet nie chodzi tu o mityczną siłę wyższą (no – nie wprost). Ale m.in. o przestępstwo karane karą do 8 lat więzienia. Zapraszam do lektury.

Czytaj więcej>>
Windykacja Piłat i Partnerzy
Procesy gospodarcze

Zmiany w KPC – ustalanie adresu pozwanego, dłużnika przez komornika sądowego – 9 istotnych elementów

Jesień 2019 roku upływa nam pod znakiem zmian w zasadach windykacji wierzytelności. Związane są one z gruntowną i – w pewnym sensie – rewolucyjną nowelizacją procesu sądowego. Mowa tu oczywiście o nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie w listopadzie 2019 r. Jedną ze zmian jest to, że za doręczenie pierwszego pisma w sprawie – zazwyczaj pozwu – zasadniczo będzie odpowiadał powód-wierzyciel, który może w tym celu posłużyć się wsparciem komornika sądowego.

Czytaj więcej>>
Case Study PiłatiPartnerzy
Case Study

Case Study – Restrukturyzacja Przedsiębiorstwa – z ostatniej chwili…

Ciekawy „case study” czyli studium przypadku z restrukturyzacji. Restrukturyzacji wymagała spółka z branży, nazwijmy to „okołodrukarskiej” (podmiot posiada dużą rozpoznawalność, stąd wolimy nie wskazywać konkretnego przedmiotu działalności).
Zasadniczych problemów było kilka. Pierwszym był przerost zatrudnienia w stosunku do możliwości produkcyjnych. Zakład przeszedł mechanizację, która zautomatyzowała znaczną część cyklu produkcyjnego, jednak zarząd odwlekał konieczność poniesienia kosztów wypowiedzeń. Drugim był niewydolny dział sprzedażowy, aczkolwiek problem ten ujawnił się dopiero w trakcie restrukturyzacji.

Czytaj więcej>>
sprzedaż upadłościowa
Restrukturyzacje i upadłości

Sprzedaż „upadłościowa” a przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę – czyli mityczny art. 23 [1] Kodeksu pracy w upadłościach

od kilku miesięcy mityczny art. 23[1] KP, z którego wynika zasada kontynuacji zatrudnienia u nowego nabywcy firmy, dotyczy także sprzedaży przedsiębiorstwa przez syndyka. Jak to się ma do zasady, że od syndyka kupujesz bez długów? Teoretycznie sprawa jest jasna, jednak pojawia się tutaj kilka zagrożeń, które mogą zniechęcać potencjalnych kupujących. Jak im przeciwdziałać?

Czytaj więcej>>
Piłat i Partnerzy / Upadłość
Restrukturyzacje i upadłości

Odszkodowanie za ogłoszenie upadłości? Czy to realne?

Optimus, JTT czy TFL to głośne przypadki dużych firm, które upadły przez działania organów państwa. Trudno odpowiedzieć, jak często faktycznie odpowiedzialność za upadek firmy leży po stronie państwa, dlatego że każdy z przypadków wymagałby osobnej analizy. Z pewnością znaczenie dla wyników firmy w każdej branży ma stworzenie przez instytucje państwowe, a w szczególności fiskusa, odpowiedniego otoczenia dla biznesu. U nas bywa z tym bardzo różnie.

Czytaj więcej>>
E-book Jak skutecznie ogarnąć problemy finansowe?
Restrukturyzacje i upadłości

Upadłość jako szansa na umorzenie długów – jak to wychodzi w praktyce?

W upadłości nie zawsze chodzi o to, by spłacić wierzycieli. Często jest wręcz przeciwnie – chodzi o to, żeby dłużnik znów mógł wrócić do normalnego życia. Pracować i płacić podatki. Nazywane jest to „polityką drugiej szansy” dla osób zadłużonych. Nawet gdy wskutek postępowania upadłościowego tylko część długów zostanie spłacona, to pozostała część niemal zawsze zostanie upadłemu umorzona.

Czytaj więcej>>

„Ustawa o komornikach sądowych. Ustawa o kosztach komorniczych. Kodeks Etyki Zawodowej Komornika Sądowego. Komentarz”, którego współautorem jest adw. dr Wojciech Piłat, Partner kancelarii Piłat & Partnerzy

13 grudnia rusza sprzedaż najnowszej publikacji książkowej pt. „Ustawa o komornikach sądowych. Ustawa o kosztach komorniczych. Kodeks Etyki Zawodowej Komornika Sądowego. Komentarz”, Współautorem komentarza jest adw. dr Wojciech Piłat – partner zarządzający Kancelarii.

Czytaj więcej>>
Procesy gospodarcze

GetBack i co dalej?

Sprawa, która wciąż budzi emocje – do Kancelarii wciąż zgłaszają się osoby, które na swoje nieszczęście zakupiły obligacje GetBack S.A.

Czytaj więcej>>