Kącik wiedzy
Poniżej zamieszczamy treści o aktualnych problemach prawnych, z którymi mierzą się przedsiębiorcy w naszym kraju. Poszerz swoją wiedzę o prawnych uwarunkowaniach Twojej działalności!
Women in Law – program mentoringu dla adeptek prawa z misją
Wspieramy akcje, które z misją kształtują nowe pokolenia prawników..
Czy ZARA wyjdzie z Polski? Umowy najmu w centrach handlowych w nowej rzeczywistości.
W minionym tygodniu spotkałem się na lunchu z moją szanowną koleżanką, Panią doktor nauk przyrodniczych robiącą zawrotną karierę w międzynarodowej organizacji pozarządowej. Po ponad rocznej przerwie w naszych bezpośrednich kontaktach, spowodowanej jej wyjazdem na zagraniczną uczelnię z ogromnym apetytem oczekiwałem nie tylko na ulubione pene z parmezanem ale i na porcję międzynarodowych newsów z kuluarów akademicko-biznesowych, o których zawsze miło posłuchać. Proszę sobie wyobrazić moje zdziwienie, jak jednym z pierwszych zdań, jakie padły z jej ust było – „Czy wyobrażasz sobie, że ZARA może wyjść z Polski?!”
Czy nowe uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne pomoże firmom w kłopotach? A jeśli tak – to jakim kosztem?
Mamy z jednej strony kryzys gospodarczy, a z drugiej – ok. 1400 wyspecjalizowanych licencjonowanych doradców restrukturyzacyjnych (do których i ja mam przyjemność się zaliczać), których zwalczający kryzys rząd do tej pory w ogóle nie słuchał. Dobrze, że wreszcie zaczął, nawet jeżeli tylko w ograniczonym zakresie.
Odszkodowanie od Skarbu Państwa za zakaz prowadzenia firmy wskutek pandemii koronawirusa – należy się czy nie?
Czy wiesz, że istnieje sposób – a w zasadzie co najmniej dwa – by skutecznie domagać się odszkodowania od Skarbu Państwa za szkodę poniesioną wskutek obecnych ograniczeń w prowadzeniu biznesu?
Restrukturyzacja – koronawirus a kilka z licznych narzędzi, które mogą pomóc Ci się zaadaptować w nowej rzeczywistości
Niniejszy artykuł stanowi pisemną wersję wystąpienia, jakie miałem przyjemność wygłosić w dniu 9 kwietnia 2020 r. w ramach zorganizowanej przez warszawską Okręgową Radę Adwokacją konferencji on-line pt. TARCZA ADWOKACKA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW
Pre-pack czyli szybka sprzedaż upadłościowa jako mechanizm wrogiego przejęcia firmy
Pre-pack na dobre zakorzenił się jako jedna ze skutecznych metod uratowania firmy w kłopotach finansowych. Czy jednak może być narzędziem do wrogiego przejęcia?
3 skuteczne sposoby, by zmienić umowy, które Was wiążą!
Poznaj skuteczne możliwości zmian umów, które dziś są dla Twojego biznesu albo nie wygodne, albo nierentowne. Oczywiście z powodu koronawirusa.
Pandemia koronawirusa jako szansa dla Twojego biznesu
Paradoksalnie – od strony prawnej opisywana sytuacja daje możliwości naprawy Twojego biznesu
Koronawirus – odwołany ślub lub konferencja – co ze zwrotem zapłaconej zaliczki?
Ciekawy „case study”. Przykro nam, bo dla branży hotelowo-konferencyjnej jest to duży problem, ale w aktualnych realiach hotel lub centrum konferencyjne ma niestety obowiązek zwrotu wpłaconej zaliczki nawet w przypadku odwołania imprezy przez zamawiającego jednostronnie i w ostatniej chwili. Piszemy o tym obszernie w publikacji w Newsroomie na stronie naszej kancelarii. I nawet nie chodzi tu o mityczną siłę wyższą (no – nie wprost). Ale m.in. o przestępstwo karane karą do 8 lat więzienia. Zapraszam do lektury.
Skuteczne wszczęcie egzekucji komorniczej, a badanie przez komornika kwestii przedawnienia
Od 21 sierpnia 2019 roku firmy, które chcą odzyskać swoje długi oraz kancelarie komornicze nie mogą spać spokojnie. Tego dnia zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące badania przez komorników terminów przedawnienia roszczenia w postępowaniu egzekucyjnym.
Zmiany w KPC – ustalanie adresu pozwanego, dłużnika przez komornika sądowego – 9 istotnych elementów
Jesień 2019 roku upływa nam pod znakiem zmian w zasadach windykacji wierzytelności. Związane są one z gruntowną i – w pewnym sensie – rewolucyjną nowelizacją procesu sądowego. Mowa tu oczywiście o nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie w listopadzie 2019 r. Jedną ze zmian jest to, że za doręczenie pierwszego pisma w sprawie – zazwyczaj pozwu – zasadniczo będzie odpowiadał powód-wierzyciel, który może w tym celu posłużyć się wsparciem komornika sądowego.
Case Study – Upadłość Przedsiębiorstwa
Ciekawy „case study” czyli studium przypadku z upadłości przedsiębiorcy. Nie jest on typowy – dotyczy on wniosku upadłościowego skierowanego przeciwko naszemu klientowi.
Case Study – Odpowiedzialność Zarządu – w końcu koniec…
Ciekawy „case study” czyli studium przypadku z zakresu obrony zarządu przed wnioskiem o orzeczenie zakazu działalności gospodarczej.
Adwokata, Radcę Prawnego, Syndyka czy Doradcę Restrukturyzacyjnego – którego kiedy zatrudnić? Czyli różni specjaliści od naprawy przedsiębiorstw.
O ile jeszcze zawody adwokata oraz radcy prawnego zakorzeniły się już dość dobrze w powszechnej opinii, to dla wielu osób wciąż nie jest jasne kto to jest doradca restrukturyzacyjny, a kim z kolei jest syndyk – i jak te profesje mają się do siebie.
Case Study – Restrukturyzacja Przedsiębiorstwa – z ostatniej chwili…
Ciekawy „case study” czyli studium przypadku z restrukturyzacji. Restrukturyzacji wymagała spółka z branży, nazwijmy to „okołodrukarskiej” (podmiot posiada dużą rozpoznawalność, stąd wolimy nie wskazywać konkretnego przedmiotu działalności).
Zasadniczych problemów było kilka. Pierwszym był przerost zatrudnienia w stosunku do możliwości produkcyjnych. Zakład przeszedł mechanizację, która zautomatyzowała znaczną część cyklu produkcyjnego, jednak zarząd odwlekał konieczność poniesienia kosztów wypowiedzeń. Drugim był niewydolny dział sprzedażowy, aczkolwiek problem ten ujawnił się dopiero w trakcie restrukturyzacji.
Sprzedaż „upadłościowa” a przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę – czyli mityczny art. 23 [1] Kodeksu pracy w upadłościach
od kilku miesięcy mityczny art. 23[1] KP, z którego wynika zasada kontynuacji zatrudnienia u nowego nabywcy firmy, dotyczy także sprzedaży przedsiębiorstwa przez syndyka. Jak to się ma do zasady, że od syndyka kupujesz bez długów? Teoretycznie sprawa jest jasna, jednak pojawia się tutaj kilka zagrożeń, które mogą zniechęcać potencjalnych kupujących. Jak im przeciwdziałać?
Restrukturyzacja przedsiębiorstw
Już od czterech lat istnieją nowe możliwości poprawy sytuacji finansowej Twojej firmy. Jednak wciąż korzysta z nich bardzo niewiele osób.
Jak postępować w przypadku upadłości najemcy lokalu w centrum handlowym
Nie jest zatem niczym wyjątkowym sytuacja, w której upadłość ogłosi podmiot prowadzący sklep w centrum handlowym. Poniżej postaram się zwięźle opisać, jakie skutki wywiera to dla wynajmującego.
Zarządca i syndyk – ich efektywność w procesach sądowych, w sprawach gospodarczych
Najważniejsze punkty, które wpływają na Twoją efektywność jako syndyka i zarządcy w procesach sądowych, w sprawach gospodarczych
Upadłość konsumencka
Czy wiesz, że w zeszłym 2019 roku upadłość konsumencką ogłosiło 8 tysięcy osób?
10 marca – Akademia Lewiatana i wykład dr Wojciecha Piłata „Upadłość z perspektywy wierzycieli i kontrahentów”
Afera GetBack. Managerowie za granicą, ponad 50 postawionych zarzutów, setki milionów zabezpieczonego majątku – ale co dalej z poszkodowanymi?
Celowo, umyślnie czy wskutek rażącego niedbalstwa – kilka uwag o doprowadzeniu do swojej niewypłacalności
Nowe zasady oceniania czy przyczyniłeś się do swojej niewypłacalności – celowo, umyślnie, wskutek rażącego niedbalstwa
Oddłużenie – prognoza możliwości wyjścia z kłopotów finansowych
Teraz jest najwłaściwszy czas, by fachowo ocenić Twoją sytuację. Sprawdź, czy możesz jeszcze uratować swoją firmę lub swoje domowe finanse
Odszkodowanie za ogłoszenie upadłości? Czy to realne?
Optimus, JTT czy TFL to głośne przypadki dużych firm, które upadły przez działania organów państwa. Trudno odpowiedzieć, jak często faktycznie odpowiedzialność za upadek firmy leży po stronie państwa, dlatego że każdy z przypadków wymagałby osobnej analizy. Z pewnością znaczenie dla wyników firmy w każdej branży ma stworzenie przez instytucje państwowe, a w szczególności fiskusa, odpowiedniego otoczenia dla biznesu. U nas bywa z tym bardzo różnie.
Co się dzieje z wspólnym majątkiem, gdy małżonek nagle ogłosi upadłość
Bardzo ważne orzeczenie Sądu Najwyższego dla małżonków wszystkich potencjalnych upadłych
Upadłość jako szansa na umorzenie długów – jak to wychodzi w praktyce?
W upadłości nie zawsze chodzi o to, by spłacić wierzycieli. Często jest wręcz przeciwnie – chodzi o to, żeby dłużnik znów mógł wrócić do normalnego życia. Pracować i płacić podatki. Nazywane jest to „polityką drugiej szansy” dla osób zadłużonych. Nawet gdy wskutek postępowania upadłościowego tylko część długów zostanie spłacona, to pozostała część niemal zawsze zostanie upadłemu umorzona.
Odpowiedzialność osób zarządzających – czyli dlaczego czasem złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości jest w interesie zarządu firmy
Klka słów, jak zabezpieczyć swoje interesy, będąc członkiem kadry kierowniczej w firmie
Jak wyglądają dłużnicy z punktu widzenia komorników i windykatorów
Klka słów, dlaczego obecnie dłużnicy traktowani są bardziej priorytetowo, niż wierzyciele – i co można zrobić, żeby temu przeciwdziałać
Dlaczego żyjemy obecnie w erze dłużnika?
Klka słów, dlaczego obecnie dłużnicy traktowani są bardziej priorytetowo, niż wierzyciele – i co można zrobić, żeby temu przeciwdziałać
Wierzyciele zagłosowali za układem w przyspieszonym postępowaniu układowym przedsiębiorcy z udziałem Kancelarii
Układ przyjęty przez wierzycieli w przyspieszonym postępowaniu układowym przedsiębiorcy z branży architektonicznej
Konferencja B+R UAP – Nowa Jakość Współpracy Nauki z Biznesem
Adwokat dr Wojciech Piłat – partner zarządzający Kancelarii wziął udział w interesującej konferencji B+R UAP – Nowa Jakość Współpracy Nauki z Biznesem organizowanej przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.
Grudniowy numer „Doradcy Restrukturyzacyjnego” i artykuł adw. dr Wojciecha Piłata o niewypłacalności
W najnowszym, grudniowym numerze kwartalnika „Doradca Restrukturyzacyjny” opublikowany został artykuł adw. dra Wojciecha Piłata – partnera zarządzającego Kancelarii pod tytułem: „Celowo, umyślnie czy wskutek rażącego niedbalstwa – czyli kilka uwag o doprowadzeniu do swojej niewypłacalności”.
Celowo, umyślnie, czy wskutek rażącego niedbalstwa – jak doprowadziłeś do swojej niewypłacalności?
Kilka uwag o możliwych powodach doprowadzenia do niewypłacalności i ich konsekwencjach w trybie postępowania upadłościowego.
Postępowanie sanacyjne jako sposób na kompleksową restrukturyzację
Postępowanie sanacyjne sposobem na kompleksową restrukturyzację.
Układ z wierzycielami jako efektywne narzędzie prawa restrukturyzacyjnego
Restrukturyzacja przedsiębiorstw – układ z wierzycielami. Jak przeprowadzić proces szybko i efektywnie?
Jaki koniec sprawy zatrzymania przez CBA prezesa zarządu Wydawnictw Naukowo-Technicznych?
Głośna sprawa o rzekome przyjęcie korzyści majątkowych przez prezesa zarządu dużej spółki skarbu państwa i celebrytkę zakończona niewystarczającym zadośćuczynieniem i słowa „przepraszam”.
Odszkodowanie za upadłość? Mit, czy realna opcja na uzyskanie zadośćuczynienia za błędy urzędników?
W niektórych przypadkach założyciele firm powinni otrzymać od państwa nie tylko odszkodowanie, ale także zadośćuczynienie za straty moralne. Jednak ta kwestia wymagałaby przede wszystkim odpowiedniego instrumentarium prawnego.
„Ustawa o komornikach sądowych. Ustawa o kosztach komorniczych. Kodeks Etyki Zawodowej Komornika Sądowego. Komentarz”, którego współautorem jest adw. dr Wojciech Piłat, Partner kancelarii Piłat & Partnerzy
13 grudnia rusza sprzedaż najnowszej publikacji książkowej pt. „Ustawa o komornikach sądowych. Ustawa o kosztach komorniczych. Kodeks Etyki Zawodowej Komornika Sądowego. Komentarz”, Współautorem komentarza jest adw. dr Wojciech Piłat – partner zarządzający Kancelarii.
GetBack i co dalej?
Sprawa, która wciąż budzi emocje – do Kancelarii wciąż zgłaszają się osoby, które na swoje nieszczęście zakupiły obligacje GetBack S.A.
IX Kongres Prawa Restrukturyzacyjnego i Upadłościowego INSO 2019 z udziałem partnerów kancelarii Piłat & Partnerzy
Głośna sprawa o rzekome przyjęcie korzyści majątkowych przez prezesa zarządu dużej spółki skarbu państwa i celebrytkę zakończona niewystarczającym zadośćuczynieniem i słowa „przepraszam”.